T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Müdürlüğümüzden ''Yıldız Alparslan Tarım '' İşletmesine Ziyaret

Yayın Tarihi : 12.06.2024

İl Müdürü Mehmet Gün ile Müdür yardımcısı Dr. Ferit Yıldız ilimizin en büyük tarım işletmesi olan Yıldız Alparslan Tarım işletmesi müdürlüğüne atanan Recep Mergen'i işletmede ziyaret etti.

Mergen, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek işletmenin faaliyetleri hakkında il müdürümüze brifing verdi: İşletme alanının 65.000 dekar olduğunu bu yıl için ekimi gerçekleşen ürünlerin ise; buğdayda 31.000 dekar, yağlı ayçiçeği 8.400 dekar, çerezlik ayçekirdeğin 19.000 dekar, şeker pancarı 3.500 dekar olduğunu ve toplamda 61.900 dekar ekili alanın olduğunu belirtti. Sulama sistemlerine bir kaç yıldır ciddi yatırımlar yapıldığını şu an 15.000 dekar alanda damlama ve yağmurlama sulama yapıldığını, sulama sistemlerinin de yapay zeka destekli olduğunu ve ülkemizde damlama sulama olarak  bu büyüklükte sulama yapan en büyük işletme olduğunu belirtti. Ayrıca hayvancılıkla ilgili de 2026-2027 yıllları itibari ile hayvancılık alanında da yatırım yapacaklarını belirttiler.

İl müdürümüz de konuyla ilgili görüşlerini belirterek karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Bunun yanında 2024 yılı buğday hasat programının işletmede gerçekleşmesi ile ilgili mutabakata varılarak ziyaret sonlandırıldı.