T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLİMİZDE KURBAN SEVKİYATLARİ BAŞLADI

Yayın Tarihi : 17.05.2024

​İl Müdürümüz Mehmet Gün, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla  Kurbanlık hayvan sevkiyatının başladığını,bu sebeple hayvan nakillerini en hızlı şekilde yaparak, hayvan sahiplerini bekletmemek için kurum olarak gerekli tedbirleri aldıklarını,eksik olan ve küpesi bulunmayan hayvanın nakledilmesi mümkün olmadığını belirtti.


Gün konuşmasının devamında;  "Kurban bayramının yaklaşması ve  başka bölgedeki yetiştirici ve celeplerin ilimizden hayvan alma taleplerinin ve Muş Merkezden Türkiye’nin başka il/ilçelere büyükbaş ve küçükbaş hayvan sevk yoğunluğunun artmasıyla beraber  İl Müdürlüğümüz hayvan hareketliliğinin kontrolünü artırmaktadır. Hayvan sevklerinin düzenlenmesi esnasında, 2023 yılından beri ülkemizde görülen başta şap (Sat-2) hastalığı olmak üzere hastalıklı hayvanın başka bir bölgeye giderek hastalığın kontaminasyonun    ve yayılmasını engellemektir. 

Ayrıca bu yapılan denetim ve  kontrollerle hastalığa erken ve yerinde  müdahale etmektedir.
Aynı zamanda ülke ekonomisine büyük kayıplar veren ve Ülke hayvancılığı açısından önemli bir sorun teşkil eden   kontrolsüz hayvan hareketlerinin denetlenmesi yönüyle de   İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak gerekli yol denetlenmesi ve  kontrolleri noktasında azami hassasiyet göstermekteyiz"şeklinde konuştu.​