T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Çayır Mera Islah ve Amenajman Projeleri Kapsamında %100 Hibeli Korunga Tohumu Dağıtımı Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 19.04.2024

Bakanlığımızca uygulanan 4342 sayılı Mera Kanunu kapsamında İlimizde yürütülmekte olan Çayır Mera Islah ve Amenajman Projelerinde onaylı ve ıslah çalışmaları devam etmekte olan 31 adet yerleşim biriminde kaba yem açığını kapatmak ve otlatma baskısını azaltmak amacı ile üreticilere %100 hibeli 100 ton Korunga tohum dağıtım programı düzenlendi.

Düzenlenen dağıtım programına Muş Valisi Avni ÇAKIR, Vali Yardımcısı Tahir Yılmaz, İl Müdürümüz Mehmet Gün, Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, İl Müdür Yardımcılarımız Eşref Süne ve Dr. Ferit Yıldız, Şube Müdürleri, Bakanlığımıza Bağlı ve İlgili Kuruluş Müdürleri, İlimizin Oda ve Birlik Başkanları Teknik Personel ve çiftçiler katıldı

İl Müdürümüz Mehmet Gün yaptığı konuşmasında: İlimiz bitki örtüsünün zenginliği, otlak ve mera alanlarının hayvancılığa elverişli olması bölgedeki hayvansal gıda üretimindeki kaliteyi de beraberinde getirmektedir dedi. Bölgemizdeki  üreticilerimizin talepleri doğrultusunda yem bitkileri konusunda üreticimizi desteklemek adına İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce dağıtılacak bu korunga tohumu ile ilimiz hayvancılığına kaliteli kaba yem kazandırılma işletme masraflarının azaltılması ve daha fazla kazanç sağlanması hedeflenmektedir diyerek.  2024 yılı üretim sezonunun tüm üreticilerimize bereketli olmasını temenni ediyorum'' dedi.

Törenin ardından üretimi gerçekleştirecek olan çiftçilere tohum dağıtımı yapıldı.