T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

13. “Tarım Orman ve İnsan" Fotoğraf Sergisi Muş'ta Açıldı

Yayın Tarihi : 20.02.2024

         Bakanlığımız, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından Denizbank'ın destekleri ile bu yıl 13.sü düzenlenen "Tarım Orman ve İnsan" fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye layık görülen 124 eser Muş'ta fotoğraf severlerle buluştu.

19-22 Şubat 2024 tarihleri arasında Muş Öğretmenevinde düzenlenen ve bu yılın teması "Tarım Orman ve İnsan"  olan sergide dört gün süresince sergilenecek eserler "Genel", "Çiftçi", "Öğrenci", "Tarım ve Orman Bakanlığı Çalışanları", "Denizbank Çalışanları" olmak üzere 6 farklı kategoride toplam 1210 katılımcının 6635 eseri arasından seçildi.

13.sü düzenlenen Tarım Orman ve İnsan fotoğraf yarışmasında 8 eser ödül almaya uygun görülürken, 124 eserde sergilenmeye değer görüldü.

Muş Öğretmenevinde gerçekleştirilen serginin açılışına Valimiz Avni Çakır, Vali Yardımcısı Tahir Yılmaz, Mus Belediye Başkanı Feyat Asya, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Kantar.il Müdürümüz Mehmet Gün, Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Kardağ,Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, Denizbank Muş Şube Müdürü Musa Soydan ve bağlı kurum  kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Kurdele kesilerek yapılan sergi açılışının ardından açıklamalarda bulunan İlimiz Valisi Avni Çakır, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın hazırladığı 13. Tarım, Orman ve İnsan" fotoğraf sergisi gezdiklerini söyledi. Fotoğraf sergisinin Muş'ta sanatseverler buluştuğunu ifade eden Çakır, şöyle konuştu: "Muş aynı zamanda tarım ve hayvancılık memleketi. Bu fotoğrafların birçoğu aslında ilimizdeki doğal yaşamları anlatıyor. Özellikle Muş Ovası tarımsal üretimde Türkiye ekonomisine çok ciddi katkı sunuyor. Muş hayvancılıkta küçükbaşta Türkiye'nin önde gelen illeri arasında yer alıyor. Buradaki kareler herkesin yüzünü gülümsetti. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, üniversitemiz ve STK'larımızla Muş'un tarım, hayvancılık potansiyelinin üst sıralara çıkarma noktasında da çabalarımızı sürdüreceğiz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Burada sergide fotoğrafı olan tüm fotoğrafçıları da tekrar tebrik ediyorum."

 

Çakır, "Aynı zamanda ülke ekonomisine katkıda bulunan, doğal hayatı devam ettiren, bu yaşantıyı sürdürerek üretimi gerçekleştirdikleri için de fotoğraflarda konu olan çiftçilerimize, köylülerimize ve vatandaşa ayrıca teşekkür ediyorum" dedi.

 

Daha sonra İl Müdürümüz Mehmet Gün  yaptığı konuşmada: "Bakanlığımız tarafından tarımın sürekli ülke kamuoyu gündeminde yer alması, farkındalık oluşturmak ve tarımın insanla olan tarihsel ve kültürel bağının ebedileşmesine katkıda bulunmak amacıyla değişik kategorilerde geleneksel olarak ulusal tarım ve insan konulu fotoğraf yarışması düzenlenmektedir. İlki 2009 yılında gerçekleştirilmiş olup bu eserler dönüşümlü olarak tüm illerde sergilenmektedir" diye konuştu.

Gün, konuşmasına şu şekilde devam etti: "Bu yıl 13.sü düzenlenen yarışmada Tematik Kategori "Tarım Orman ve İnsan"  olarak belirlenmiştir. Herkesin katılımına açık olan yarışma Genel, Çiftçi ve Üretici, Öğrenci, Bakanlığımızın çalışanları ve Denizbank'ın çalışanları olmak üzere altı kategoride yarışma düzenlenmektedir. Bin 210 fotoğrafçı 6 bin 635 adet fotoğraf ile yarışmaya katıldı. Fotoğraflar arasında 8 tanesi ödül almayı hak kazandı, 120 fotoğraf da sergilenmeye değer görüldü. Yarışmacılar tarım, hayvancılık, su, su ürünleri, gıda ürünlerinin muhafazası, tarım ürünlerinin işlenmesi, çiftçi, köylü ve köy yaşamına dair her türlü faaliyeti konu alan fotoğraflar yarışmaya katılabilmektedir.  Emeği geçen herkese teşekkür ederken, Muş halkını da dört gün sürecek sergimizi ziyarete davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

 

Davetliler daha sonra sergide yer alan tarım ve insan konulu 124 eseri inceleyerek İl Müdürlüğümüz Personellerinden eserlerle ilgili bilgi aldılar. 4 gün boyunca açık kalacak olan 'Tarım Orman ve İnsan' konulu fotoğraf sergisine ilk günden vatandaşların ilgisi büyük oldu.