T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YILBAŞI ÖNCESİNDE GIDA DENETİMLERİMİZİ ARTTIRDIK

Yayın Tarihi : 30.12.2023

​               Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ekipleri, yılbaşı öncesi kent genelinde gıda ürünleri satışı yapan işletmelerde denetimler gerçekleştirerek, güvenli gıda tüketimini sağlamaya devam ediyor

Yılbaşı öncesinde işletmeleri denetleyen ekiplerimiz, tüketilecek ürünlerin kontrollerini gerçekleştirdi. Vatandaşların sağlıklı gıda tüketimi için kentte gıda ürünleri satışı yapan işletmeleri denetleyen ekiplerimiz, ürünlerin son kullanma tarihlerinin yanı sıra üretim alanlarının hijyenini kontrol etti.

Gıda denetimine katılan İl Tarım ve Orman Müdürümüz Mehmet Gün, konuya ilişkin yaptığı açıklamada resmi kontrol ve denetimleri 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun verdiği yetkiyle resmi kontrol görevlileri tarafından yürütüldüğünü söyledi. Vatandaşların gıda konusunda dikkatli olması gerektiğini belirten Gün, gıda güvenliğini tehdit eden bir durum ile karşılaştıkları zaman ALO 174 ihbar hattına başvurmaları çağrısında bulundu.

İl Müdürümüz Gün, gıda işletmelerine yönelik denetimlerin devam edeceğini belirterek; “Yeni yıla sayılı günler kala tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla gıda üretim, gıda satış ve toplu tüketim yerlerine yönelik denetimlerin hız kesmeden, özelliklede yılbaşı sürecinde üretimi ve tüketimi artan her türlü içecek, kuru yemiş, kanatlı et, şekerleme, pastane ürünleri ve benzeri gibi faaliyet gösteren gıda işletmelerinin denetimleri artarak devam edecek" dedi.

Gün, açıklamasının devamında; “Tarladan sofraya gıda güvenliğinin sağlanması için Bakanlığımızın talimatı üzerine yılbaşı denetimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Kurum olarak vatandaşlarımızın yılbaşı sürecini sağlıklı ve huzurlu geçirmeleri için ilimiz genelinde yılbaşı öncesi artan risk durumuna göre kontrol ve denetimlerimizi yoğunlaştıracak, toplum sağlığı ve tüketici menfaatlerini korumaya yönelik çalışmalarımız bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir.

Muş halkına sağlıklı, huzurlu ve mutluluk içerisinde bir yıl geçirmelerini dileriz" şeklinde konuştu.