T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLİMİZDE İLK BAL HASADI İL MÜDÜRÜMÜZ MEHMET GÜN TARAFINDAN YAPILDI

Yayın Tarihi : 14.9.2022

       Zengin bitki örtüsüne sahip Muş Ovası'nda bal hasadına başlandı. Varto İlçemize bağlı Çaylar köyünde bal hasadı yapan İl Müdürümüz Mehmet Gün'e Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ahmet Manap ile Muş Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fırat Pekbay eşlik ettiler.

Bal hasadının ardından açıklama yapan İl Müdürümüz Mehmet Gün, "Bal hasadına Varto İlçemize bağlı Çaylar köyündeki kovanlarımızdan başladık, altın sarısı balımız hem organik hem de her şeyi ile bütün bir besleyici. İnşallah ilimizde bu yıl 330 işletmedeki 53 bin civarında bulunan kovandan yaklaşık 624 ton bir bal üretimi beklemekteyiz, İfadelerini kullandı.

Gün konuşmasını devamında: Vatandaşımızın tüketici olarak kandırıldığı yerde bizler gerekli müdahaleyi yaparız. O nedenle Alo 174 gıda hattına vatandaşlarımızın sahte ve sağlığa zararlı kabul ettikleri, şüphelendikleri bütün ürünlerde veya beyan edilenin aksine bir ürün elde ettiklerini gördüklerinde hemen ihbarda bulunmalarını rica ediyoruz. 

Gün ayrıca,  Bir arılı kovana yılda 20 lira desteğimiz var. Üreticilerimize bereketli ve bol kazançlı bir yıl diliyorum" Dedi.