T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

MUŞ'TA SİLAJLIK MISIR HASADI BAŞLADI

Yayın Tarihi : 14.9.2022

​          İlimiz merkeze bağlı Kıyık Köyünde yapılan silajlık mısır hasadını İl Müdürümüz Mehmet Gün ile İl Müdür Yardımcımız Eşref Süne yerinde incelediler.

İl Müdürümüz Mehmet Gün, yaptığı açıklamada, Muş Ovası'nda çok ciddi tarımsal faaliyete şahit olduklarını, 3500 dekarı sözleşmeli olmak üzere ilimizde toplam 20.347 dekar alanda silajlık mısır ekiminden 132.255 ton silaj üretimi öngörülmektedir. Buradan ilimize yaklaşık toplam katkısı 106 milyon TL'dir. Hayvan yemi ihtiyacını karşılamak amacıyla sulu alanlara ekilen silajlık mısır hasadının başladığını belirten Gün, şunları kaydetti: "mısırın boyu 3 metreyi aşmış olup dekarda 9 ton verim bekliyoruz. İlimizde geçen yıl 20 bin 80 dekarlık alanda ekimi yapılan silajlık mısırdan 96 bin 994 ton verim elde edildiği, bu yıl ise yağışların istenilen düzeyde olması iklim şartlarının güzel geçmesinden dolayı 20 bin 347 dekar alanda silajlık mısır ekimi yapıldı. Yaklaşık 132 bin 255 ton rekolte bekliyoruz buda ilimiz ekonomisine 106 milyon lira katkı sağlayacak."

 Konuşmasının devamında silajlık mısın önemine vurgu yapan Gün; "Hayvancılığın modern şartlarda ve ekonomik olarak gelir seviyesini artıracak düzeyde yapılabilmesi için genetik kapasitesi yüksek ırkların tercih edilmesi, iyi bir barınak ve çevre koşulları ile doğru ve yeterli besleme yapılması şarttır. Yeterli ve doğru besleme yapılamazsa genetik kapasitesi yüksek ırklardan, çok iyi barınak ve çevre koşullarında dahi yüksek verim elde edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle hayvan beslemede yem temini oldukça önemlidir. Özellikle süt sığırcılığında yem olarak yararlanılabilecek en önemli ucuz yem kaynaklardan biriside silajlık mısırdır "dedi.

Gün daha sonra çiftçilere çalışmalarından dolayı teşekkür ederek hasadın bol ve bereketli olmasını diledi.