T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

MUŞ'TAKİ GÖL VE GÖLETLERE 1 MİLYON 459 BİN YAVRU BALIK BIRAKILDI

Yayın Tarihi : 31.8.2022

           İl Müdürlüğümüzce, "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında, Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Keban Su Ürünleri Üretim İstasyonu'ndan getirilen 1.459.000 aynalı ve pullu yavru sazan balıkları ilimizdeki göl ve göletlere bırakıldı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Mehmet Gün; "2022 yılında ilimize Keban Su Ürünleri Üretim İstasyonu'ndan ilimize tahsis edilen 1 milyon 459 bin adet aynalı ve pullu sazan yavru balığından, Muş Merkez Yukarı Kaleköy Baraj Gölüne 108 bin adet, Bulanık Haçlı Gölüne 210 bin adet, Alparslan-1 Baraj Gölüne 605 bin, Korkut Sulama Göletine 10 bin, Malazgirt Kaz Gölü 90 bin adet, Varto Hamurpet Göllerine 122 bin, Varto Bahri Gölüne 11 bin ve Alparslan-2 Baraj Gölüne 303 bin adet yavru sazan balığı bıraktık. Böylece balık yoğunluğu önemli derecede artacak ve göllerimizdeki balık popülasyonunun sürdürülebilmesi ve canlı tutulması sağlanacaktır. Bu kapsamda yapılan çalışmaların başarıya ulaşması ve göletlerimize bırakılan balıkların gelişebilmesi için balıkçılıkla uğraşanlara ve köylülerimize önemli görevler düşmektedir. İlimizde av yasağı sezonu olan 15 Mayıs-15 Ağustos tarihleri arasında ve 40 cm den küçük balıklar avlanmamalı, bırakılan yavrular korunmalı ve en az 1 kez üremelerine imkân tanınmalıdır. Bakanlığımızın hem ticari hem de amatör balıkçılık tebliğinde belirlediği avlanma zamanı ve avlanabilecek balık boyu standartlarına uyulmalıdır. Balıkları sadece yasak dönemde değil, avlanmanın serbest olarak yapıldığı dönemde de korumak ve bilinçli olarak avlamak gerekmektedir. Bu bölgelerdeki vatandaşların göletlerde avcılık yapmaları ve balık tüketimlerini arttırmayı amaçladık. Doğal ortamda balıklarımızın üreyip çoğalmasını sağlamaya çalışıyoruz" İfadelerini kullandı.

Gün, konuşmasının devamında; İnşallah bunlar 2 yıl zarfında avlanabilir büyüklüğe gelecekler. Amacımız halkımızın ucuz yiyecek ve proteine ulaşması, gıda güvencesinin sağlanmasıdır. Balıklandırma faaliyetlerimizin, balıkçılıkla ilgilenen tüm bölge halkımıza hayırlı olmasını dileriz" dedi.