T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

GÜN, OSB'DE BULUNAN BULGUR ÜRETİM TESİSİNİ ZİYARET ETTİ

Yayın Tarihi : 17.8.2022

                  İl Müdürümüz Mehmet Gün   Bakanlığımızca hibe desteği verilerek tamamlanan bulgur üretim tesisini ziyaret ederek incelemelerde bulundu 

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi tebliği 14. Etap Hibe Desteği ile % 50 oranında hibeden faydalanarak Organize Sanayi bölgesinde tamamlanan "Bulgur üretim tesisi" yılda 850 ton işleme kapasitesiyle üretime başladığından İl Müdürümüz tarafından tesis yerinde ziyaret edildi.

Yapılan ziyarete İl Müdürümüz Mehmet Gün ile Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Nimetullah Büte katıldı. 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Mehmet Gün; "Toplamda 2.762.222,00 TL. Maliyetle tamamlanan projeye Bakanlığımızca 1.239.328,00 TL. Hibe ödemesi yapılarak önemli oranda desteklenmiştir, faaliyete geçen tesis ile İlimizin önemli ihtiyaçlarından olan bulgur temininde diğer illerdeki şirketlere olan bağımlılığımızı azalacaktır. Proje ile arazilerin büyük bin çoğunluğu organik tarıma uygun olduğu için çiftçilerimiz bilinçlendirilerek il genelinde organik tarımın artması sağlanacaktır. ayrıca sözleşmeli çiftçilik modeli yardımı ile anlaşmaya varılan çiftçilerin buğday ürünlerini ekmeleri sağlanacak ve buradan elde edilen bilgi deneyim ve maddi geliri gören çiftçilerimiz de bu tür üretimlere yöneleceklerdir. İlimizdeki yükselen buğday varlığı sayesinde işletmemiz de her geçen gün kapasitesi artacak ve bölgede adından söz ettiren bir işletme olma imkanı yakalayacaktır. Yatırımcımızı tebrik ediyorum. İnşallah ilimize hayırlı olur "dedi.

Bulgur üretim tesisinin sahibi Asım Şancı  ise tesisin kuruluşunda bu yana vermiş oldukları desteklerinden ve yapmış oldukları ziyaretten dolayı memnuniyetlerini dile getirerek İl Müdürümüz Mehmet Gün'e ve ekibine teşekkür ettiler.