T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

12. Tarım Orman ve İnsan Fotoğraf Sergisi Muş'ta

Yayın Tarihi : 16.8.2022

​               Bakanlığımız, Eğitim ve Yayın Dairesi tarafından Denizbank'ın destekleri ile bu yıl 12. Si düzenlenen "Tarım Orman ve İnsan" fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye layık görülen 58 eser Muş'ta fotoğraf severlerle buluştu.

Muş "Millet Bahçesi'nde 15-17 Ağustos 2022 tarihleri arasında üç gün süresince sergilenecek eserler "Genel", "Çiftçi", "Öğrenci", "Tarım ve Orman Bakanlığı Çalışanları", "Denizbank Çalışanları" ve bu yılın teması "Çiftçi Varsa Hayat Var"  olmak üzere 6 farklı kategoride toplam 606 katılımcının 3997 eseri arasından seçildi.

12. si düzenlenen Tarım Orman ve İnsan fotoğraf yarışmasında 19 eser ödül almaya uygun görülürken, 58 eserde sergilenme ve albüm çalışmaları için uygun bulundu.

Millet Bahçesinde gerçekleştirilen serginin açılışına Valimiz Doç. Dr. İlker Gündüzüz, Vali Yardımcısı Mustafa Ayvat, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat İl Jandarma Komutanı Albay İlhan Şen, İl Özel İdare Genel Sekreteri Şehmuz Yentür, Denizbank Muş Şube Müdürü Musa Soydan, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Millet bahçesinde açılan sergide konuşan Valimiz Doç. Dr. İlker Gündüzöz, 81 ilde tarımla ilgili çekilen fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezdiklerini söyledi. Muş'tan da tarımla ilgili güzel fotoğrafların olduğunu belirten Gündüzöz, "Tüm Muşlu kardeşlerimizi bu sergiye davet ediyorum. Bu etkinlik de güzel bir örnek oldu. Emeği geçen tarım teşkilatımıza ve millet bahçesini bize açan belediyemize şükranlarımız sunarız." dedi.

İl Müdürümüz Mehmet Gün  yaptığı konuşmada: "Bakanlığımız tarafından tarımın sürekli ülke kamuoyu gündeminde yer alması, farkındalık oluşturmak ve tarımın insanla olan tarihsel ve kültürel bağının ebedileşmesine katkıda bulunmak amacıyla değişik kategorilerde geleneksel olarak ulusal tarım ve insan konulu fotoğraf yarışması düzenlenmektedir. İlki 2009 yılında gerçekleştirilmiş olup bu eserler dönüşümlü olarak tüm illerde sergilenmektedir" dedi.

Gün, konuşmasına şu şekilde devam etti: "Bu yıl 12.si düzenlenen yarışmada Tematik Kategori ""Çiftçi Varsa Hayat Var"  " olarak belirlenmiştir. Herkesin katılımına açık olan yarışma Genel, Çiftçi ve Üretici, Öğrenci, Bakanlığımızın çalışanları ve Denizbank'ın çalışanları olmak üzere altı kategoride yarışma düzenlenmektedir. Yarışmacılar tarım, hayvancılık, su, su ürünleri, gıda ürünlerinin muhafazası, tarım ürünlerinin işlenmesi, çiftçi, köylü ve köy yaşamına dair her türlü faaliyeti konu alan fotoğraflar yarışmaya katılabilmektedir" dedi.

Davetliler daha sonra sergide yer alan tarım ve insan konulu 58 eseri inceleyerek İl Müdürlüğümüz Personellerinden eserlerle ilgili bilgi aldılar. 3 gün boyunca açık kalacak olan 'Tarım Orman ve İnsan' konulu fotoğraf sergisine özellikle çocuklar ve vatandaşların ilgisi büyük oldu.