T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

GELECEK TARIMDA, TARIMIN GELECEĞİ GENÇLERDE

Yayın Tarihi : 6.07.2022

 Giderek tükenen doğal kaynakların tarım faaliyetleri sırasında etkin, sürdürülebilir ve çevre dostu uygulamalar temelinde kullanılması, teknoloji ile geleneksel tarımın entegrasyonunun sağlanması, gıda güvenliği ve güvenilirliği olgusunun hayatımıza girmiş olması sebebiyle Tarım ve Orman Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz ay bir protokole imza attı. 

Bu kapsamda 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında mesleki ve teknik eğitimin ana temalarından biri olan "Tarım ve İklim Değişikliği" kapsamında ortaöğretim kurumu tercihi yapacak öğrenci ve velilerin tarım alanına ilişkin farkındalıklarının artırılması amacıyla Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan basın bilgilendirme toplantısı Muş Öğretmenevi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

İl Müdürümüz Mehmet Gün açıklamasında: "Bilginin en güçlü tarımsal girdi olduğu bilinciyle, özellikle gençlerin tarımda daha etkin ve verimli bir şekilde yer alması için ülkemiz topraklarında eğitime entegre olmuş, doğru bilgiyle buluşan ve dünya ile rekabet edebilen birey olmasını sağlamayı hedefliyoruz. Gelecek Tarımda Tarımın Geleceği Gençlerde yaklaşımımızla geleceğimizi garanti altına almaya çalışıyoruz. Bu doğrultuda, Millî Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı güçlerini birleştirerek tarım, hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği ve laboratuvar hizmetleri alanlarında faaliyet gösteren tüm okullarda öğrenci ve öğretmenlerin yeterliliklerini artırarak tarım ve gıda sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünü yetiştirmek amacıyla iş birliği protokolü imzalamıştır. İfadelerini kullandı.

Gün konuşmasının devamında: Her iki Bakanlığımızın tarımsal alanla gençlerimizi buluşturmak, buluştururken de nitelikli iş gücü olarak yetişmelerine katkı sağlamak üzere hazırlanan bu çalışmanın öncelikle ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

İklim değişikliğinin sürdürülebilir tarımsal üretime olumsuz etkilerinin önemine vurgu yaparak sözlerine başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç: "Tüm çalışmalarımızı üreten güçlü Türkiye noktasında üreten güçlü öğrencilerin yetişmesi amacıyla yapıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımızın da özellikle mesleki eğitim alanında üretmeyi bilen ve istihdam odaklı bir politik hareketliliği var. Türkiye'de mesleki eğitim gün geçtikçe güçleniyor. Bu sayede ülkemiz daha da güçleniyor. Bugünkü konumuz özellikle dünyadaki iklim şartlarının değişmesiyle Bakanlıklarımız 2022-2023 eğitim öğretim yılında mesleki eğitimin ana temalarından birini "Tarım ve İklim Değişikliği" olarak belirlediler." dedi.