T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

1 HAZİRAN DÜNYA SÜT GÜNÜ

Yayın Tarihi : 1.6.2022

                      İl Müdürümüz Mehmet Gün; 1 Haziran Dünya Süt Günü münasebetiyle açıklamalarda bulundu.

'Sağlıklı Yaşam İçin Güvenli Süt Tüketin'

Uluslararası Sütçülük Federasyonunun (IDF) tarafından alınan karar doğrultusunda 1956 yılından bu yana 1 Haziran'ın tüm dünyada 'Dünya Süt Günü' olarak kutlandığını belirten İl Müdürümüz Mehmet Gün; " Dünya Süt Günü, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir rol oynayan sütün faydalarına dikkat çekiyor. Toplumdaki bilinci artırmaya, süt ve süt ürünlerinin tüketimine teşvik etmenin yanı sıra, güvenli süt tüketilmesi çok önemlidir. Hijyen ve gıda güvenliği açısından da tüketicilerin, içeriği tam bilinmeyen açıkta satılan sütler yerine, ambalajlı sütleri tercih etmeleri gereklidir.

Kaynağı belli olmayan sütlerden uzak durun!" 

Süt ve süt ürünlerinin güvenli tüketimi için ambalajlama oldukça önem arz ediyor. Ambalaj, hem tüketici sağlığını korumak hem de tüketiciye bilgi vermek gibi önemli bir işlevi yerine getiriyor. Süt ve süt ürünlerinde güvenli tüketimin en önemli şartı, hijyenik koşullarda üretilen süt ve süt ürünlerinin belirlenen normlar çerçevesinde tüketiciye sunulmasıdır. İfadelerini kullandı.

Gün konuşmasının devamında: Besinsel açıdan 'mükemmel gıda' olarak nitelendirilen süt, insan sağlığı açısından şüphesiz büyük önem taşıyor. Kemik gelişmesinin ve vücut iskeleti oluşmasının temel taşı olan kalsiyumun ana kaynağı olan süt, içerdiği protein, vitamin ve minerallerle zihinsel gelişimde de önemli rol oynuyor.

"Süt ve süt ürünleri tüketimini arttırmalıyız" 

Beslenme öğeleri açısından zengin bir içeriğe sahip olan süt ve süt ürünlerinin, sağlıklı yaşamak için vazgeçilmez olduğu bilinmektedir. Erken yaşlarda başlayan süt içme alışkanlığının hayatın bütününe yayılmasını sağlayacak etkinliklere süt tüketim bilincinin artırılmasına ihtiyaç vardır.

Süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ve süt içmeyi alışkanlık haline getirerek tüketimin artmasını teşvik etmek amacıyla bu yıl olduğu gibi bundan sonrada her yıl 1 Haziran tarihi "Dünya Süt Günü" olarak kutlayacağız. 

"Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için her gün 1 bardak süt için süt içirin"

"1 HAZİRAN DÜNYA SÜT GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN"