T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2022 Yılı Lider Çocuk Tarım Kampı Bitti

Yayın Tarihi : 27.5.2022

      İlimizde Bakanlığımız 'Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı' tarafından öğrencilere doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tabiatla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve güvenirliliği hakkında bilgi vermeyi amaçlayan 'Lider Çocuk Tarım Kampı' sona erdi.

Ülke Genelinde Uygulanan Lider Çocuk Tarım Kampı,  Muş'ta 3 gün boyunca İl Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlemiş olduğu 4. Sınıf öğrencilerinden toplam 25 öğrenci Katılımı ile gerçekleştirildi. 

Kampın ilk gününde öğrencilere İl Müdürlüğümüzce  yapılan çalışmalar anlatılarak 2022 yılının teması 'Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği'' olarak ilan edilmesi sebebiyle teknik personellerimiz tarafından Balıkçılık ve Su Ürünleri konularında detaylı bilgilendirme yapılarak İl Müdürlüğümüz Teknik Personelleri ile Rehber öğretmenleri eşliğinde İlimizde bulunan Tanpa Tavuk İşletmesi gezdirilerek burada öğrencilere haşlanmış yumurta ikram edildi. İkramdan sonra öğrenciler arasında yapılan yumurta taşıma yarışmasında birinci olan öğrenciye bir koli yumurta hediye edildi. Kampın ikinci gününde ise öğrenciler, Yıldız Alparslan Tarım İşletmesine geçerek işletmenin yapmış olduğu faaliyetler ile ilgili yetkililerce öğrencilere bilgi verildi. Bilgilendirmenin ardından devasa boyuttaki tarım makinelerini inceleyen çocuklara makinelerin çalışma sistemleri anlatıldı. Daha sonra Dizdaroğlu At Çiftliğine geçen çocuklar, çiftliği gezip yarış atlarını yakından incelediler. İlk kez atlara bu kadar yaklaşan kimi öğrenciler elleriyle atlara ağaç yapraklarını yedirdi ve görevlilerin yardımı ile atlara bindiler. Atların dışında çiftlikteki kümes hayvanları ile küçük ve büyükbaş hayvanları da görme imkanı buldular. Lider Çocuk Tarım Kampı'nın ikinci gününü bu şekilde tamamlayan çocuklar, Kampın son günü Varto İlçesi Beşikkaya Köyü´nde faaliyet sürdüren 37 milyon kapasiteli alabalık ve kuluçkahane tesisini gezdikten sonra İl Müdürlüğümüz Hizmet Binası önünde İl Müdürümüz Mehmet Gün, İl Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Teknik Personellerimiz ve Öğretmenlerinin katılımı ile sertifika dağıtım töreni düzenlendi.

 

Amaç; Çocukları tabiatla buluşturmak

Lider çocuk tarım kampı Sertifikası dağıtım töreninde konuşan İl Müdürümüz Mehmet Gün:  'Bizler Lider Çocuk Tarım Kampı'nı oluşturarak 25 çocuğumuzu bir araya getirdik. Kapalı mekânlardan çıkarıp tabiatla iç içe olmalarını sağladık. İlimizdeki büyük gıda tarım işletmelerini, hayvancılık işletmelerini ve bitkisel üretim yapan işletmelerini gezdirdik. Çocuklarımıza kurumumuz ve bakanlığımızı tanıtmaya çalıştık, tabiatla iç içe olmasını sağladık. İnanıyoruz ki çocuklarımız bu 3 günlük sürede çok güzel vakit geçirdiler. Çocuklarımız ve tarım bu ülkenin geleceğidir. İnşallah bu Lider Çocuk Tarım Kampı faydalı olmuştur' şeklinde konuştu.

Kampın sonunda öğrencilere 'Lider Çocuk Tarım Kampı Katılım Sertifikası' verilmesiyle kamp sona erdi.