T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Lider Çocuk Tarım Kampında Çocuklar Tarımla Buluşuyor

Yayın Tarihi : 24.05.2022

            Bakanlığımız tarafından  2014 yılından itibaren her yıl ilkokul 4. Sınıf öğrencilerine doğa bilincini ve çevre farkındalığını kazandırmak, tabiatla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliği hakkında bilgi vermek amacıyla "Lider Çocuk Tarım Kampı" adı altında  etkinlik düzenlemektedir.

İl Müdürlüğümüz tarafından Lider Çocuk Tarım Kampı için 24-26 Mayıs 2022 tarihleri arasında hazırlanan program dahilinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlemiş olduğu 4. öğrencilerinden toplam 25 öğrenci katıldı. 

Öğrenciler 'Lider Çocuk Tarım Kampı' kapsamında ilk olarak İl Mürdümüz  Mehmet Gün'ü makamında ziyaret ederek Bakanlığımız çalışmaları hakkında bilgi aldılar. İl Müdürümüz Mehmet Gün'e çeşitli sorular yönelten öğrenciler, geleceğe dair planlarını anlattılar İl Müdürümüz Mehmet Gün ise; çocuklarla olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyerek, İl Müdürlüğü'nün bütün faaliyet alanlarını ihtiva eden bu programın; çocuklara hayata dair faydalı bilgi birikimi sağlayacağını belirtti.

Çocuklara ayrıca, İl Müdürlüğümüze bağlı Şubeler ve yapılan çalışmalar tanıtılarak 2022 yılının teması 'Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği'' olarak ilan edilmesi sebebiyle teknik personellerimiz tarafından Balıkçılık ve Su Ürünleri konusunda sunum yapıldı. Ayrıca programın üçüncü günü Varto ilçemizde bulunan Su Ürünleri Üretim tesisine yapılacak gezi ile  balık türleri ve balık yetiştiriciliği hakkında uygulamalı olarak eğitim verilecektir.

İl Müdürlüğümüz Teknik Personelleri ile öğretmenler eşliğinde Tanpa Tavuk Çiftliği, Dizdaroğlu At Çiftliği, Yıldız Tarım İşletmesi, Çilek Bahçeleri ve Varto Balık Tesisi gezisi sağlanacaktır. İl Müdürlüğümüz tarafından yapılacak bu etkinlikler sonucunda öğrencilere katılım belgeleri verilecektir.