T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

MUŞ İLİ HAYVAN HASTALIKLARI İLE MÜCADELE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

Yayın Tarihi : 17.11.2020

                   İl Müdürlüğümüzce, Bakanlığımız talimatları gereği, İlimizde Hayvan Hastalıkları ile Mücadele çalışmalarının değerlendirildiği toplantı 17.11.2020 tarihinde gerçekleştirildi.

İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda İl Müdürümüz Mehmet Aydın'ın Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya İl Müdür Yardımcısı Dr. Ferit Yıldız,  Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ahmet Manap, İlçe Müdürleri ile Merkez ve İlçelerin aşı sorumlusu personeller katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Mehmet Aydın: "Hayvan ve hayvansal ürünlerden insanlara geçen (zoonoz) hastalıklar nedeniyle hayvan sağlığı toplum sağlığını da ilgilendirmektedir. Hayvan sağlığının güvence altına alınamadığı bir ortamda insan sağlığını korumak ve gıda güvenilirliğini temin etmek mümkün değildir. 'Sağlıklı İnsan İçin Sağlıklı Hayvan'  yaklaşımında hayvan sağlığı ve refahı, gıda güvenirliği ve halk sağlığı konularında veteriner hekimlerin önemli sorumlulukları bulunmaktadır. Hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması ve eradike edilmesi yanında,  hayvanların kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınması, hayvan hareketlerinin kontrolü, halk sağlığı ve hayvan refahının sağlanması, hastalıkların teşhis ve tedavi hizmetleri ile sağlıklı hayvansal ürün elde edilmesi, hayvancılığın geliştirilerek hayvansal üretimde verimliliğinin artırılması veterinerlik hizmetlerinin en önemli hedefidir" dedi.

Toplantı da daha sonra 2020/01 sayılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi kapsamında gerçekleştirilen aşılama programlarının gerçekleşme hedefleri masaya yatırıldı. Aşılama çalışmalarının gerek hayvan sağlığı gerekse halk sağlığı açısından önemine değinildi. daha sonra aşılama programlarının hedefleri ve gerçekleşme oranlarının değerlendirilmesine geçildi. Yapılan değerlendirmelerin ardından 2020 yılı programı hedeflerinin yıl sonuna kadar gerçekleştirilmesi için azami gayretin gösterilmesi kararının alındığı toplantı, 2021 yılı programı hazırlıklarına başlanılması talimatı ile sona erdi.