T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

MUŞTA ELMA HASADI YÜZLERİ GÜLDÜRÜYOR

Yayın Tarihi : 21.10.2020

                İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz Mehmet Aydın, çiftçilerle birlikte olmak için İl ve İlçe  köylerimizde ve kırsalda üreticillik yapan çiftçilerimizi ziyaret etmeye devam ediyor.

Bu bağlamda 15 Ekim 2020 tarihinde İl Müdürümüz Mehmet Aydın, İl Müdür yardımcısı Mehmet Gündoğdu ve Şube Müdürleri ile birlikte 2012 yılında İl Müdürlüğümüz ve İl Özel İdaresi'nin desteği ile Muş merkeze bağlı Akpınar, Dilimli ve Kara Kale köylerinde kurulan meyve bahçelerinin güzlük hasadını yerinde görerek incelemelerde bulundu.

Muşta bu yıl 3 bin dekarlık alanda bin 460 ton elma hasadı yapılacak ve yaklaşık olarak 3 milyon lira Muş ekonomisine katkı sağlayacak.

İl Müdürümüz Mehmet Aydın, yaptığı açıklamada, Muş güzlük elma hasadına devam ettiğini söyledi. 

Kentte 3 bin dekarlık alanda elma üreticiliği yapılırken, bu kapsamda bu yıl hasattan bin 460 ton verim elde edilmesini beklediklerini ifade eden Aydın, Muşta Stark grimson delicious, anna, scarlet spur, Red chief, Gala Grubu, Fuji ve Jeromini Elma gibi çok çeşit elma yetiştirilmektedir. İlimizin iklimi güzel olması gece ve gündüz sıcaklık farklarının oluşması yetişen elmaya ayrı bir tat ayrı bir aroma vermektedir. Bu açıdan her taraftan yoğun talep var. Bu yıl bin 460 ton elma ürünü bekliyoruz. Muş ekonomisine katkısı 3 milyon lira olacak. Çünkü bu yıl geçen yıllara oranla daha çok verim var. Ancak dileğimiz diğer meyvelerle birlikte elma bahçelerimizin artmasıdır " diye konuştu

Muşta 3 milyon 500 dekar alanda ekilen tarım alanları bulunduğunu kaydeden Aydın şunları ifade etti;

 " İlimizde diğer ürünlerimizde olduğu gibi elma bahçelerimizde de hasatlarımız başladı. 3 milyon 500 bin dekarlık tarım arazi varlığımızın yaklaşık 13 bin dekarlık alanı meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Çoğunluğu ceviz olmakla birlikte Üzüm, kayısı, kiraz, Armut ve elma gibi her türlü meyveyi ilimizde yetiştirebiliyoruz. Bu kapsamda elmada önemli bir üretim faaliyet alanımızdır. Meyvecilikte en çok Muş üzümünden sonra elma alanı mevcuttur. Yaklaşık olarak 3 bin 128 dekar elma bahçeleriyle Muş bir elma merkezidir. Özellikle lokal bölgelerimizde merkeze bağlı Akpınar, Dilimli ve korkut ilçemizin kare kale köyleri başta olmak üzere bir çok köyümüzde elma yetiştiriciliği yapılmaktadır. Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak gerek Valiliğimizden ve gerekse Bakanlığımızdan aldığımız desteklerle sürekli çiftçilerimize katkı sağlamaktayız." dedi.